Aktualitások

Kutyák és macskák fontosabb parazitózisai

A parazitózisok okozta betegségeket egysejtû állatok, gombák, a bélben, a szív- és érrendszerben élõ férgek, a bõrön megtelepedõ ízeltlábúak idézik elõ. Gyakran elõforduló, általában jól kezelhetõ betegségek ezek, amelyek többsége mint zoonózis közegészségügyi jelentõséggel is bír. Ezek közül tárgyalunk néhányat..

Kutyák és macskák bolhássága

A bolhák vérszívó rovarok, melyek emlõsökön, madarakon élõsködnek. Számos fajuk közül csak néhány telepszik meg a kutyában és a macskában.
A kifejlett bolhák a gazdaállat testén élnek, annak vérével táplálkoznak, majd ott párosodnak. A megtermékenyített nõstény bolhák petéiket védett helyen, a kutyaólban a rongyok közé, a homokba, a lakásban a parketta repedéseibe, macskaalomba, párnákra rakják le. A hõmérséklettõl és páratartalomtól függõen a petékbõl pár héttõl néhány hónapig tartó fejlõdés után lesznek kifejlett bolhák. Optimális idõjárási viszonyok között a bolha 6-8 hónapig is elélhet, ez idõ alatt több száz petét képes lerakni.
A bolhásság tünetei közismertek, az állat nyugtalan, ideges, vadul vakarózik, harapdálja magát. Egyes állatok allergiásak lehetnek a bolha nyálában található fehérjékre, melyek vérszívás közben kerülnek a szervezetükbe. Ezeknél az állatoknál elég egyetlenegy bolhacsípés és kialakul az ún. bolhaallergia, a túlérzékenységi reakció jellegzetes tüneteivel, mint nedvedzõ, gyulladt bõr, erõs viszketegség, szõrhullás.
A bolhák további kártétele között sorolható fel, hogy a galandférgek köztigazdái lehetnek.
A bolhák elleni védekezés része a bolhák elpusztítása az állaton és a környezetben. Számos bolhaellenes szer létezik, por, sampon, spray, nyakörv formájában, ezek közül a rácsöppentõs, ún. spot on készítmények bizonyultak a leghatásosabbnak.
Ami a környezetet illeti fontos kedvencünk fekhelyének, rongyainak, a macskalomnak, etetõhelynek a tisztántartása, rendszeres fertõtlenítése. A hatékonyságot fokozhatjuk a gondos porszívózással, ami kiterjed a padló, parketta repedéseire, szegélylécek melletti, radiátorok mögötti területekre, lábtörlõkre, és állataink kedvenc tartózkodási helyeire. Porszívózás után ajánlott a porzsákot, a porszívó fejét és a fent említett helyeket alaposan befújni bolhairtó sprayvel. Házon kívül nehezebb az ellenõrzés, fõleg ha a kutya, macska nagy területen szabadon mozoghat, idegen állatokkal találkozhat. Az egyetlen hatásos védelem ilyen esetekben is a bolha ellenes cseppek, amit az állat magával visz a bõrén mindenhová.

Kutyák és macskák férgessége

Orsóférgek

Az orsóférgek a kutyák és macskák leggyakrabban elõforduló parazitái, leginkább kölyökállatokban fordulnak elõ. A kifejlett féreg fehér színû, átlagosan 5-10 cm hosszú és alakja fonálra emlékeztet. Közvetlenül a bélsárban vagy masszív fertõzés esetén a hányadékban láthatjuk. A férgek a bél belsõ falához tapadva élnek.
A betegség terjedését hatalmas mennyiségû pete biztosítja, ami az állat ürülékével jut a külvilágra. A kutya, macska szaglászás, nyalogatás közben találkozik a petékkel, azokat lenyelve történik meg a fertõzõdés. A peték a bélben lárvákká fejlõdnek, majd megkezdik vándorlásukat a szervezetben, amely során kifejlett féreggé alakulnak. Egyesek közülük félbeszakítják a vándorlást és nyugalmi állapotba kerülnek, inaktív cisztákká válnak.
A vemhesség alatt a cisztaállapotú  lárvák is aktiválódhatnak, átvándorolva a placentán megfertõzhetik a magzatokat, így azok már fertõzõdve születhetnek. További fertõzési forrás lehet az anyatej is.
A férgek károsító hatása két csoportba osztható: egyrészt tápanyagtól fosztják meg a gazdaállatot, toxikus anyagcseretermékeik gyomor-bélirritációt ez által hányást, hasmenést, súlyos esetben görcsöket okozhatnak, másrészt a lárvavándorlás során károsítják a májat, tüdõt.

Kampós fejû férgek

A kampós fejû férgek szintén a bélben élõsködnek, bármilyen korú macskánál, kutyánál elõfordulhatnak. Vérszívó képességük olyan nagyfokú, hogy a fiatal kutya vagy macska elhullásához vezetõ vérszegénységet okozhatnak.
A fertõzöttség tünetei hasonlóak az orsóférgesség tüneteihez, de a hányás, hasmenés, hasfájás mellett sokszor a bélsár feketés színû a bélfal ereibõl származó vér miatt.

Galandférgek

A galandférgek sok házi- és vadon élõ állatban, a kutyában és a macskában is elõfordulnak. Horgas fejükkel a bélfalhoz tapadnak és testfalukon át veszik fel a gazdaállat által már megemésztett táplálékot. Sok-sok ízbõl épül fel testük, petéik a leválló ízekben jutnak ki a külvilágra. Ezek a féregízek jellegzetes megjelenésûek, apró rizsszemekhez, uborkamaghoz hasonlatosak, a bélsár felületén, esetleg a végbélnyílás környékén láthatók.
A galandférgek biológiai ciklusának érdekessége, hogy a  féreg kifejlõdéséhez egy köztigazdára is szükség van, amelyik lenyeli a petéket - ez a köztes gazda lehet gyík, béka, földigiliszta, vagy akár a bolha is. Házi kedvencünk a köztigazda elfogyasztásával fertõzõdik meg, és kialakulnak benne a kifejlett galandférgek. A kutya és a macska leggyakoribb galandférge a Dipylidium caninum (uborkamag képû galandféreg), melynek köztigazdái a bolhák!

 

A gyógyítás és megelõzés mindenféle férgesség esetében ugyanúgy történik:
A gyógykezelés lényege a féregtelenítés. Fertõzöttség esetén a férgek fejlõdési ciklusát figyelembe véve 2 hetente féregtelenítünk, mindaddig míg a fertõzöttség fenn áll.
Javasoljuk  az állatok negyedévente történõ féreghajtását, a vemhes állatok félidõsen és a várható fialás elõtt 2 héttel történõ féregtelenítését. A megszületett kölyköket 2,4,6 és 8 hetes korukban kezeljük, majd mint a felnõtteket negyedévente.
A féregmentességhez  az újrafertõzõdést is meg kell akadályoznunk. A fertõzött állatok bélsarát össze kell gyûjteni, különösen féregtelenítés után, hiszen a környezetbe került petékkel az állat újrafertõzheti magát, vagy fertõzheti társait. A háztartásban élõ kutyákat, macskákat javasolt egyszerre féregteleníteni.
Gondot kell fordítanunk a hatékony bolhairtásra is, hiszen köztigazdaként jelentõs szerepet töltenek be a galandférgesség terjesztésében.

És még egy szó, talán a legfontosabb: a féregfertõzöttségek zöme ZOONÓZIS! közegészségügyi jelentõséggel is bír. A legnagyobb veszélynek a gyermekek vannak kitéve, játék közben állati bélsárral, petékkel szennyezett kézzel a szájukba nyúlnak. Fontos az alapvetõ higiéniai szabályok betartása, kutyával, macskával való játék után mindig kezet kell mosni, az udvaron lévõ bélsarat, szennyezett macskaalmot el kell távolítani.

2013.04.18.