Sokaknak sajnos nagyon is ismerősen cseng az allergia szó, hiszen az év bizonyos időszakában együtt kell élniük a betegség kellemetlen tüneteivel, az orrfolyással, kötőhártya-gyulladással, valamint a kellemetlen légúti tünetekkel. A jelenség hátterében a szervezet túlreakciója áll valamely számára idegen anyag, ún. allergén hatására.
Tisztában kell lennünk azonban, hogy az allergia kedvenceink körében is nagyon gyakori a probléma, bár leggyakoribb tünetei kicsit eltérőek. Háziállataink körében elsősorban a bőr és szőrtünetek fordulnak elő leggyakrabban, kipirult, viszkető bőrterületek, szőrhullás, vakarózás, fülrázás formájában. Mivel a legkülönfélébb kóroki tényezők okozhatják a fent említett tüneteket, ezért mindenképpen tisztában kell lennünk a leggyakoribb kiváltó okokkal.
Az allergia okának kiderítése sem mindig könnyű feladat, hiszen állataink rendívül sokféle idegen anyaggal kerülnek kapcsolatba, amelyek kiválthatják a túlzott reakciókat. Gyakran az allergének hatása összeadódik, így az egyébként önmagában tüneteket nem okozó allergén, más allergénekkel együtt kifejezett allergiát okozhat.
Mivel állataink nem izolált steril környezetben élnek ezért a gazdi felelőssége abban áll, hogy az allergének felvételének mennyiségét, amennyire csak lehet, csökkentse. Az allergia jellege állataink élete során változhat, és előfordulhat olyan eset is, amikor már a szervezet egyes saját összetevőit is idegenként érzékeli. Így kialakulhatnak autoimmun betegségek háziállataink körében is, amelyek kezelése sokszor nehézkes lehet.
Az allergiát okozó anyagok legtöbbször környezetünkben fordulnak elő. A környezeti allergének között elkülönítünk egész évben előforduló, és tüneteket okozó kóroki tényezőket, például házi poratkákat, de gyakran akár emberi hámsejtekre is vakarózhat kedvencünk!
Létezik szezonális allergia is, mely legfőképpen a fák, füvek, valamint egyes gyomok pl.: parlagfű miatt jelentkezik, és általában nagyon markáns tünetekkel jár. Szerencsére a kezelésre adott gyógyszerekkel viszonylag jól befolyásolhatóak a tünetek, a kérdéses időszak elmúlásával az állat tünetmentesé válik.
Szintén gyakran fordul elő a bolhanyál- allergia, más néven bolha ekcéma, amely a kutya környezetében előforduló bolháktól ered. Ebben az esetben a csípések során a bolha nyálában lévő allergének váltják ki kedvencünk viszkető, kipirult bőrterületeit. Ehhez elég 1-2 bolha jelenléte, tehát a védekezéshez mindenképpen szükség van a bolhák elleni teljes körű és rendszeres védelemre.
Kellemetlen, amikor állandó, egész év folyamán előforduló ún. aszezonális allergiával állunk szemben, hiszen ilyenkor szinte állandósulnak a tünetek. Gyógyszerekkel ugyan a tünetek enyhíthetőek, azonban a hosszan tartó kezelés szükségessége miatt gyakoriak a nem kívánt mellékhatások, ami miatt használatuk megfontolandó.
Ilyenkor különösen nagy jelentősége van az allergia okának kiderítésének, hogy a lehetséges allergén anyagokat minimalizáljuk. Pl. gyakori a táplálék allergia, amely során az állatunk tápláléka tartalmaz olyan összetevőket (pl: csirkehús, stb) amely allergiát okoz. Bizonyos fajtáknál (pl: West Highland White, Mops, stb.) gyakoribb a betegség, de a közhiedelemmel ellentétben keverék kutyáknál is egyre gyakrabban látjuk. Ha tehetjük, mindenképpen igyekezzünk jobb minőségű, megfelelő tápot vásárolni, és ne csak állatorvosunk kezelésétől várjuk a probléma megoldását. A kezelés ugyanis csak a tünetek enyhítését jelentheti, ezért amennyiben azt tapasztaljuk, hogy egy új táp etetésének kezdete után akár pár nappal kedvencünk nyugtalan, sokat vakarózik, bőre a testhajlatokban, a fül belső oldalán kipirult, mindenképpen gondoljunk eleség allergiára!
Ilyenkor kezdhetjük el az ún. eliminációs diétát, amely során egy-egy gyakori allergéntől mentes tápra váltunk, és várjuk a tünetek megszűnését. Szerencsére már nagyon sokféle állatorvosi diétás táp áll rendelkezésünkre. A megfelelő választáshoz mindenképpen kérjék állatorvosaink segítségét!
A módszer hátránya, hogy lényegében próbálgatáson alapul, ezért gyakran időigényes, hiszen csak 3-4 hét megfelelő diétás táp adása után várhatunk változást, a tünetek enyhülését. Gyakori, hogy hosszú ideig tartó táp váltogatása sem hoz eredményt, ezért a látszólag olcsó módszer valójában sokkal több pénzbe, és időbe kerül , mint a modern módszerek:
Az allergén keresésének folyamata jelentősen meggyorsítható vérvétellel, amely során a vérből kimutatható ellenanyagokból következtethetünk az allergénekre. Így egyetlen vizsgálattal tisztában lehetünk pl. az allergiát okozó tápösszetevővel, így a célzott diétát azonnal megkezdhetjük. A vérvizsgálat ára az utóbbi időben jelentősen csökkent rendelőnkben, így könnyen elérhető, lehetséges opcióvá vált a gazdi számára!
További részletekről, és lehetséges kezelési lehetőségekről érdeklődjenek állatorvosainknál!
2014.06.01.